Kayıt İşlemleri

Sofya Teknik Üniversitesi Sofya'da bulunan Bulgaristan'ın en büyük teknik üniversitesidir.

15 Ekim 1945'te Yüksek Teknik Okul'un bir parçası olarak kurulmuştur (daha sonra Devlet Politeknik adını almıştır). 1953'ten beri özerk bir enstitüdür ve aynı zamanda Politeknik dört ayrı teknik enstitüteye ayrılmıştır. Bugünkü adını ve statüsünü 21 Temmuz 1995'te almıştır. Sofya, Filibe ve Sliven'de 14 ana fakültesi bulunmaktadır.

Üniversitemizin yabancı dil hazırlık harcı 2500 euro, tüm bölümler lisans ve yüksek lisans eğitim harcı ise yıllık 3000 eurodur.

 

Kayıt Süreci

Kayıt için gereken belgeler hazırlanıp yetkili ofisimize ulaştırılır. Belgeleriniz incelendikten sonra tercüme işlemi için Bulgaristan ofisimize gönderilir. Tercüme işleminin ardından belgeler Bulgaristan Dışişleri bakanlığına onaya gönderilir. 5 iş günü sonunda belgeleriniz Dışişleri Bakanlığından alınıp okul önkaydı yapılır, akabinde vize başvurusunda gerekli olan izin belgeniz için Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuru yapılır. 4-5 haftalık bekleme sürecinden sonra izin belgeniz hazırlanmış olur ve vize başvurunuz için size gönderilir. Teslim aldığınız izin belgesi ve kalacağınız yeri belirtir belge ile D tipi öğrenci vizesi başvurusu yapılır. Yaklaşık 4-5 haftalık bekleme süreci sonunda vizenizi teslim alırsınız ve Bulgaristan'daki eğitim süreciniz başlamış olur.

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı bekleme süreci: 28 - 35 gün

Vize bekleme süreci: 35 -45 gün

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Kayıt için gerekli belgeler:

1. Lise diploması fotokopisi - Noter tasdikli ve Apostilli

2. Lise transkripti - Apostilli

3. Yüksek öğrenim görme hakkı belgesi - Apostilli

4. Sağlık raporu - Apostilli

5. Biometrik fotoğraf - 6 adet

6. Pasaport fotokopisi

 

Lisans tamamlama için gerekli belgeler:

1. Üniversite diploması fotokopisi - Apostilli

2. Üniversite transkripti - Apostilli

3. Ders içerikleri - Apostilli

 

NOT: Lisans tamamlama için gelen öğrencilerin kayıtları da yine LİSE BELGELERİ ile yapıldığından üstte yazan tüm belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.

 

Rektörümüz

Bulgaristan'ın teknik alanda eğitim veren en büyük üniversitesi olan Sofya Teknik Üniversitesi, bünyesinde bulundurduğu öğretim görevlileri ile ülkenin teknik alanlardaki standartlarında belirleyici bir kurumdur. Bünyesinde 14 fakülte bulunduran üniversitemizde 10 bin Bulgar, bin civarı da yabancı öğrenci eğitim almaktadır.

Prof. Dr. Georgi Mihov

Yararlı Linkler

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı
Sofya Büyükelçiliği
Sofya Teknik Üniversitesi
Uni-Bulgaria YED
Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı
Vize Sorgulama