Nükleer Enerji Mühendisliği

Nükleer enerji mühendisliği, nükleer fizik ve radyasyonun madde ile etkileşimi ilkelerine dayalı olarak atomun çekirdeği üzerine pratik uygulamalar yapan bir bilim dalıdır. Bu mühendislik alanında çalışmalar genel olarak nükleer santrallerin ve reaktörlerin, kısacası nükleer fizyon sistemlerinin ve alt elemanlarının tasarımı, analizi, geliştirilmesi, bakımı, test edilmesi, modellenmesi, inşaatı, işletmeye alınması ve sökülmesi gibi konular üzerinde yoğunlaşmıştır.

.

Nükleer enerji mühendisliği kapsamında aynı zamanda nükleer füzyon, radyasyonun tıbbi uygulamaları, nükleer güvenlik, ısı transferi, nükleer yakıt teknolojisi, nükleer verimlilik, radyoaktif atıklar, atom bombaları ve radyoaktivitenin çevreye olan etkileri üzerine çalışmalar çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Nükleer enerji mühendisliği Bölümünde aşağıdaki konularda araştırma yapmak için gerekli deneyim, bilgi birikimi ve teknik altyapı mevcuttur:

*Enerji planlaması
*Proje yönetimi ve maliyet analizi
*Nükleer teknoloji ve radyasyon konusunda hizmet içi eğitim
*Nükleer teknoloji hakkında danışmanlık hizmetleri
*Nükleer Kaza Analizleri
*Risk ve Güvenilirlik Analizleri
*Yakıt Yönetimi Hesaplamaları
*Nükleer Reaktör Tasarımı
*Halkı Aydınlatma Projeleri
*Uzaktan Radyasyon İzleme ve Ölçüm Projeleri
*Reaktör Bileşenlerinin Deprem Koşullarında Dinamik Analizi

 

Üniversitemizde eğitim alan öğrenciler Kozluduy Nükleer Santrali ile yapılan işbirliği sayesinde nükleer santralde staj yapıp, mesleğin inceliklerini görme fırsatı bulacaklardır. Türkiye' de inşası süren Akkuyu ve Sinop'ta inşa edilecek olan nükleer santrallerde çalışma fırsatı bulabilecek olan öğrencilerimizin gerçek bir nükleer santralde staj yapması onları rakiplerine karşı bir adım önde kılacaktır.

Neden Sofya Teknik Üniversitesi?

Bulgaristan’ın köklü ve saygın üniversitelerinin diplomaları Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafında denk olarak kabul edilmektedir.

Bulgaristan üniversitelerindeki tüm eğitim görevlileri uluslararası eğitim kurumlarının üyeleridirler.

Üniversiteler kalite güvence ve denetleme prosedürü uygular. Son icat edilen bilimsel buluşların, gelişmiş bilginin ve teknolojilerden faydalanarak becerinizi ve yetenekliklerinizi geliştirelebilirsiniz.

Üniversitelerde görev yapan eğitmen-bilim adamları aynı zamanda kendi branşların’da uluslararası planda önde gelen bilim adamlarıdırlar.

AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak bu okullardan mezun olan yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı vardır.

Bulgaristan üniversiteleri, üniversiteler arası öğrenci transferine olanak sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemleri’ne (ECTS) dahildir.